Jak długo trzeba się uczyć, aby pływać samodzielnie?

Nie ma sztywnego wzoru aby można było jednoznacznie określić ile czasu musi uczeń poświęcić aby nauka windsurfingu przyniosła oczekiwany efekt. Uczniowie którzy uprawiają wiele różnych sportów i są aktywni fizycznie z pewnością robią postępy znacznie szybciej tacy którzy pracując przy biurku mają mało ruchu. Inne tempo uczenia się wynika również z innych możliwości fizycznych, innej motoryki i koordynacji ruchowej. Są też zmienne warunki pogodowe na które nie ma wypływu ani uczeń ani szkoła windsurfingu prowadząca szkolenie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybkość nabywania nowych umiejętności to dobrze dobrany sprzęt. Pożyczona od świetnie pływającego kolegi nawet najlepsza i najdroższa deska windsurfingowa nie zawsze nadaje się do nauki. Deski typowo szkoleniowe nie są szybkie i nie nadają się do skoków. Charakteryzują się dużą wypornością i szerokością. Dzięki temu łatwo się na nich stoi a co za tym idzie postępy również robi się łatwiej. Instruktor oceniając wagę ucznia od ręki dobierze sprzęt najlepszy do nauki.
Bardzo często wpływ na szybkość postępów, ma determinacja samego kursanta. Trudno również jednoznacznie zinterpretować słowo „samodzielnie”. Bo wiemy o jakie warunki chodzi.
Jednak średnio sprawna osoba, aby pływać samodzielnie we wszystkich kierunkach, w niezbyt trudnych warunkach, potrzebuje około dwóch dni, przy wietrze od 2 do 4B. Nie jest to jednak reguła działająca w każdym przypadku.