Kieszeń listwy

Kieszenią listwy nazywa się długą szczelinę przypominającą wąski rękaw. Listwa którą wsuwa się do kieszeni w kierunku od liku wolnego żagla do masztu zakończona jest rakietą. Na rakiecie znajduje się system naciągu. Kiedyś była to taśma parciana jednak często zdarzało się że taśma ześlizgiwała się z zębów zaczepu i nie spełniała swojej funkcji.

W późniejszych latach została zamieniona na śrubę regulacyjną. Takie naciągniecie listwy gwarantowało precyzje i trwałość naciągu. Wadą jest fakt że śruba po kilku latach rdzewieje i ciężko ją przekręcić. w kieszeni masztowej listwa kończyła się z boku masztu a w przypadku żagli z kamberami w gnieździe kamberu. Materiały z których najczęściej buduje się listwy to tkanina szklana jednak zdarzają się również z włókna węglowego. Przekrój listwy to najczęściej owal ale zdarzają się również idealnie okrągłe. Jeśli listwa jest z tkaniny węglowej to ścianka ma około dwóch milimetrów grubości a środek jest pusty.


Start // Oferta //Rezerwacje // Kursy grupowe // Zajęcia indywidualne // Pakiety jednogodzinne // Pakiety pięciogodzinne // Pakiety dziesięciogodzinne // Kursy windsurfingu // Zakwaterowanie // Faq // Regulaminy // Aktualności // Galeria // Dojazd // Praca // Kontakt

Więcej w tej kategorii: « Kilwater Kamber »