K

Zaczynająca się na samym dole liku dolnego a kończąca przy topie żagla, biegnie pionowo wzdłuż. Najczęściej szyta z mocnego dakronu. Kieszeń jest narażona na uszkodzenia mechaniczne w postaci: przetarcia się kieszeni podczas wieszani na wieszakach pędnika z a nok bomu. w takiej sytuacji wiatr poruszający pędnikiem spowoduje poruszanie się pędnika i wycieranie dakronu.

Ślad na wodzie za każdą jednostką pływającą: deską, żaglówką czy łódką napędzaną wiosłami. Do momentu wejścia w ślizg im większa prędkość tym kilwater wyższy.

Kieszenią listwy nazywa się długą szczelinę przypominającą wąski rękaw. Listwa którą wsuwa się do kieszeni w kierunku od liku wolnego żagla do masztu zakończona jest rakietą. Na rakiecie znajduje się system naciągu. Kiedyś była to taśma parciana jednak często zdarzało się że taśma ześlizgiwała się z zębów zaczepu i nie spełniała swojej funkcji.

Inna nazwa tego urządzenia to rotator. Jest to element zbudowany z tworzywa sztucznego. Kamber opiera się na maszcie wypychając listwę, do końca której jest zamocowany. Powoduje on że lik wolny żagla odsuwa się masztu i maksymalnie optymalizuje to pracę powierzchni żagla.