Encyklopedia Windsurfingu - H

H

Hak trymowy zaczepiany na ogół w rogu liku dolnego żagla. Najczęściej z trzema lub czterema rolkami aby przełożyć przez nie trym linkę w celu porządnego wytrymowania żagla. Niektóre firmy wszywają zwoje własne haki na stałe jednak jeśli nie można ich wymienić trzeba dbać o rolkę czyli przynajmniej raz na sezon ją smarować. Zdarza się że rolki staną i nie chcą się obracać. Nie jest to problem w przypadku jeśli hak jest po prostu zaczepiony na remizce bo wystarczy wtedy po prostu wymienić hak. W ostatnich latach na rynku pojawiły się haki o rolkach ustawionych pod kątem dziewięćdziesięciu stopni do haka zaczepianego o remizke.


Start // Oferta //Rezerwacje // Kursy grupowe // Zajęcia indywidualne // Pakiety jednogodzinne // Pakiety pięciogodzinne // Pakiety dziesięciogodzinne // Kursy windsurfingu // Zakwaterowanie // Faq // Regulaminy // Aktualności // Galeria // Dojazd // Praca // Kontakt

Hals - określa stronę burtę/burty którą jednostka napędzana wiatrem porusza się po powierzchni wody. Rozrużniamy halsy lewe i prawe. Inne znacznie to określenie jednego odcinka drogi na wodzie, jeśli jest on pokonywany bez zwrotu. Np z punktu a do punktu b. Jeśli w trakcie takiego płynięcia wykona się zwrot to znaczy że będą już dwa halsy, jeśli dwa zwroty to trzy halsy i tak dalej.