F

Styl pływania na desce z żaglem nie objęty w żadnych sztywnych ramach. Pływać freestyle - pływać swobodnie, na luzie. Częste zwroty, podczas pływania połączone z ewolucjami (obracaniem) żagla i deski w nietypowy jak dla tej dyscypliny sposób. Połączone ze skokami i manewrami które nie przydatne by były na przykład przy wyścigach.

Od Jakiegoś czasu w Polsce regularnie odbywają się zawody w tej dyscyplinie. Znani zawodnicy To Maciej Witkiewicz czy Kuba Kosmowski. Od 2003 roku przedrostek free używany był w windsurfingu nazbyt często przez firmy produkujące sprzęt.

1 Fałszywy Hals - pojęcie które "powstało" podczas free style - owych zabaw windsurfingowych. Jest to ustawienie pędnika nokiem bomu w stronę dziobu deski. Deska jednak nadal płynie dziobem do przodu. Przy czym maszt automatycznie musi się znaleźć w przeciwnym położeniu jak podczas normalnego pływania. Pędnik staje się bardziej "nerwowy", trudniej utrzymać go w jednym położeniu. Taka pozycja wymaga odrobiny większej wprawy.

Miękki sznurek służący do podnoszenia żagla z wody. Przymocowany z jednej strony do klamry bomu, z drugiej do stopy masztu. Na dole zakończony elastyczną gumą dzięki której podczas pływania nie lata luźno a raczej przylega do masztu. Produkowany w różnych średnicach, dla dorosłych troszeczkę większych a mniejszych dla dzieci. Dobry fał nie powinien niszczyć dłoni w trakcie dłuższego pływania. Zdarza się że fały gorszej jakości zdzierają skórę z dłoni. Aby zabezpieczyć dłonie przed zniszczeniem można użyć rękawice neoprenowe.


Start // Oferta //Rezerwacje // Kursy grupowe // Zajęcia indywidualne // Pakiety jednogodzinne // Pakiety pięciogodzinne // Pakiety dziesięciogodzinne // Kursy windsurfingu // Zakwaterowanie // Faq // Regulaminy // Aktualności // Galeria // Dojazd // Praca // Kontakt

Sztywne, lecz niezbyt twarde uchwyty na stopy zamocowane na tylnej części deski poza osią jej symetrii. Przednie bliżej krawędzi deski a tylne bliżej środka deski windsurfingowej.

Fordewind, pełny wiatr - wiatr wiejący prosto od strony rufy. Kurs względem wiatru kiedy płynie się idealnie z wiatrem. W windsurfing - u pływanie na desce idealnie nie z wiatrem nie jest wcale takie łatwe.

Inna nazwa statecznika, czyli: stabilizator pod spodem deski windsurfingowej uniemożliwiający dryfowanie. Oraz zabezpieczający przed odjeżdżaniem rufy deski z wiatrem czyli przed spinautem. Produkowane najczęściej z G10, tkaniny carbonowej, lub tkaniny szklanej. Produkowany z różnymi systemami mocowania. Najpopularniejsze z nich to: tooutle box, power box oraz us system. Czasami we francuskich deskach stosowany w systemie trim box. Jego kształt określa przeznaczenie oraz deski do jakich nadaje się najlepiej. Ze względu na kształt i przeznaczenie dzielimy je na: race-owe, slalom-owe, speed-owe, wawe-owe, free-stylowe.